STAKI na lyžařském kurzu ZŠ Kamenné Žehrovice

V pátek jsme se vrátili z LVK a ráda bych dala dohromady naše poznatky, postřehy a zkušenosti.
Přijeli jsme na LVK minulou sobotu 22.2.2020. Hned odpoledne jsme šli lyžovat, protože předpověď na neděli nebyla vůbec příznivá. Vybalili jsme lyže a hned po obědě jsme vyrazili na svah.
Lyže Staki jsme stihli nachystat troje. Tým začátečníků čítal 6 členů. Staki jsme dali dvěma chlapcům, úplným začátečníkům (z 9. ročníku) a dívce z 8. ročníku, která lyžovala naposledy v 5ti letech. Navíc si přivezla lyže vhodné tak pro 5ti leté dítě. Další tři začátečníci neměli Staki, ale vlastní lyže. Dvě dívky a chlapec, s minimálními zkušenostmi s lyžováním.
Po zhruba jedné hodině již dívka na Staki a jeden hoch, také na Staki, začali zatáčet a sjeli celý svah, až dolů k lanovce.
Zde jsou jejich postřehy:
David 9. ročník:” Lyžoval jsem poprvé v životě a po jedné hodině jsem byl schopný sjet celý svah. Sjezdovku jsem ten den sjel 4x. Čtvrtý den jsem si již vzal své lyže a i když bylo těžší zatáčet a celkově se na lyžích pohybovat, během dne jsem si dokázal zvyknout i na své lyže.”
Kristýna 8. ročník:” Lyžovala jsem naposledy v pěti letech. Po vysvětlení základních oblouků jsem po jedné hodině sjela celý svah. A pak ještě 3x. Pátý den jsem si vzala normální lyže, na Staki se mi lépe zatáčelo a nebála jsem se rychlosti.” Svoje lyže také zvládla, i když byly v naprosto nevhodné délce.
Tomáš 9. ročník:” Na lyžích jsem se naučil za 3 dny, ale za jeden den jsem sjel 4x sjezdovku.”
Tomáš bohužel nevydržel dlouho v přezkáčích, byly mu malé.
Další tři začátečníci na normálních lyžích svah nesjeli a oblouky nebyli schopni zatím zvládnout.
V neděli pršelo a lyžovat se nešlo.
V pondělí jsme nachystali Staki dalším čtyřem žákům. Zbylým třem začátečníkům a jednomu chlapci, který prý jezdí na tzv. Big food lyžích. Na kurz si přivezl velmi starý typ dlouhých lyží, na kterém se dnes již nevyučuje. Proto jsme mu dali Staki.
Veronika 7.ročník :” Ráda bych pochválila lyže Staki, dobře mě připravily na moje lyže, byla to sranda.To jak jsem padala, ale nebolelo to.” Verča již dříve lyžovala, ale první den jí to na jejích lyžích příliš nešlo. Upadla a přetočila si nohu. Druhý den jezdila na Staki a během chvíle lyže ovládla. Na svoje lyže přezula čtvrtý den. Řekla, že rozdíl pociťuje, ale s lyžemi se opět rychle sžila.
Bára 6. ročník:”Pro začátečníka je to super, oblouky se naučí a brzdit taky, připravilo mě to skvěle.” Bára začala na Staki jako začátečník druhý den. Viděli jsme obrovský progres. Jezdila, moc nepadala a nakonec také přešla na svoje lyže a to čtvrtý den, jako Veronika.
Jakub 8. ročník :” Chtěl bych pochválit vaše lyže jménem Staki. Dobré pro začátečníky, pro mě to pak až moc brzdilo. Mám rád velmi rychlou jízdu. Lyže se dobře ovládají a moc se nekříží.” Jakub jezdí na Big foot lyžích, po Staki si vzal klasické lyže, techniku zvládal velmi dobře.
Jakub Pužman 7. ročník: Jakub jezdil na Staki celý týden. Ovládnul lyže natolik, že jsme jej museli napomínat, aby nejezdil tak rychle.
Jirka 45 let, instruktor, který se začátečníky jezdil:” Staki vyzkoušeny osobně. Výhoda: Lyže pomáhají rychle zvládnout a získat stabilitu při jízdě začátečníků. Lyžař se rychle učí lyže a jízdu ovládat , přizpůsobit terénu, např. prudšímu kopci nebo nerovné boulovaté pistě. Snadné zvládnutí oblouků s absencí techniky pluhu. Pro začátečníky snadný přechod na klasické carvingové lyže.
Nevýhoda: Při nevhodných podmínkách, kolem teploty 0°C, nový sníh zalepuje stabilizační patku a lyže pak nejedou. Zvolit lepší povrchovou úpravu patky.”
Bára 43 let, učitelka TV:” Lyže jsem také osobně vyzkoušela. Dle mého názoru jsou skvělým začátkem pro nelyžaře nebo začínající lyžaře. Při typickém postavení začátečníka – ve rovném postoji nebo lehkém záklonu se lyže snadno ovládala a bez problémů zatáčela. V obloucích držela směr v rovném postavení lyží. Pluhem se s lyžemi sice jezdit nedalo, ale pokud se žáci naučili rovnou zatáčet bez pluhu, myslím, že to vůbec nevadilo. Snadno se brzdilo bokem, což žáci hned zvládali. Při mírném záklonu lyžaře lyže brzdila a tolik se nerozjela, což je další výhodou pro začátečníky. Při sledování jízdy začátečníků na Staki mi připadalo, že nebyl nikdo z žáků, kdo by v lyžařském postoji takzvaně “seděl”. (Měl váhu hodně vzadu, jak to u začátečníků často vidíme.) Žáci měli rovný postoj nebo byli mírně vpředu, což bylo žádoucí. Další výhoda je, že se lyže vpředu nekříží nebo se velmi rychle dají srovnat do správné pozice. Souhlasím s připomínkou Jirky, že nám napadl čerstvý sníh a lepil se do patek, vytvářel hroudy sněhu, které se těžko sundávaly. “
Všichni učitelé i instruktoři jsme se shodli, že nám lyže Staki velmi usnadnili práci se začátečníky a to i z důvodu, že na místě, kde jsme lyžovali, byl pro začátečníky jen cvičný vlek s lanem. Žáci jsou po třech jízdách, kdy se musí držet rukou lana velmi unavení. Se Staki jsme jezdili rovnou na sedačkové lanovce, jako všichni ostatní lyžaři.
Rozhodně bychom Staki doporučili ostatním a využili i na dalších LVK.
Děkujeme za půjčení a těšíme se na další spolupráci.
S pozdravem
Barbora Benešová, Primary school Žehrovice