Lyžařský kurz ZŠ Slušovice, 4. a 5. ročník

Lyže STAKI jsme měli možnost vyzkoušet na lyžařském kurzu určeném pro žáky 4. a 5. ročníku. Bohužel, obleva, která zasáhla všechna horská střediska, významně ovlivnila i možnosti testování.

Lyže jsme na část dne zapůjčili mírně pokročilým lyžařům. První reakce byly dány délkou lyží a hlavně absencí delší části za vázáním. Všichni naši lyžaři se tedy dostávali do záklonu. Vzhledem ke konstrukci STAKI byli nuceni upravovat svůj sjezdový postoj a přenášet těžiště více dopředu a zatěžovat tak přední část lyže. Tento návyk jim poté přišel vhod i při návratu na jejich lyže. Naučili se lépe zahájit oblouk ze špičky lyže a to vedlo k celkovému zdokonalení jejich techniky zatáčení a vedení lyží v carvingovém oblouku. Žáci byli hned od začátku nadšeni velmi dobrou ovladatelností lyží. Často jsme zaslechli reakce typu
„jako bych na nohách skoro nic neměl“.
„Jako bych na nohách skoro nic neměl.“

Lyže STAKI doporučujeme především pro výuku začátečníků a mírně pokročilých lyžařů. Vzhledem k tomu, že neumožňují jízdu v pluhu, vedou děti k paralelnímu postavení lyží a rychlejšímu zvládnutí oblouků vedených po hranách lyží. Dále děti přimějí k dodržení správného sjezdového postoje. Zvláště u žáků mladšího školního věku je jízda v záklonu (sezení) velmi typickým jevem. STAKI pomohou tuto chybu rychleji odstranit. U úplných začátečníků je výhodou malá délka lyží i unikátní systém „paty“ lyže. Tyto vlastnosti umožní zjednodušený nácvik základních lyžařských dovedností – obouvání lyží, výstup oboustranným odvratem (stromečkem), přesuny po vrstevnici, otáčení ve svahu apod. U pokročilých a dobrých lyžařů určitě neuškodí vyzkoušet si „něco jiného“. Tady však již při zdokonalování techniky nebudou STAKI hrát tak významnou roli. Vzhledem k absenci zadní části lyže již STAKI neumožní tak důsledné vedení oblouku po hraně a hlavně jeho dokončení, kdy nás patky carvingových lyží zrychlí a posunou k dalšímu oblouku. U lyžařů, kteří již zvládli základy carvingu bych STAKI doporučil spíše ke zpestření výuky.

Marek Dlabaja, zástupce ředitele, instruktor lyžování
– Základní škola Slušovice